بسم الله الرحمن الرحیم

دو خبر خوب

  • تصویر خبر خوب

شادی روی ماهی‌ها هم تاثیر دارد

شادی روی ماهی‌های سالمون نیز همچون انسان‌ها تاثیر دارد، به طوری که باعث بهتر شنا کردن آن‌ها می‌شود.
به گزارش یونایتدپرس، افسردگی و اضطراب بر عملکرد و سلامت جسمی انسان‌ها تاثیر منفی دارد و براساس مطالعه محققان سوئدی، این موضوع در مورد ماهی‌های سالمون نیز صادق است.

آزمایش‌های محققان سوئدی نشان می‌دهد که اضطراب ناشی از سفر به محیط ناشناخته می‌تواند تا حدودی تمایل یک ماهی‌سالمون را برای مهاجرت از بین ببرد.

به واقع، ماهی‌های جوان سالمون برای رشد، بلوغ و رسیدن به پتانسیل کامل جسمی باید از حومه آب شیرین محل تولد خود به اقیانوس شنا کنند و برای این سفر برخی مشتاق‌تر از دیگران هستند.

مطالعات قبلی تاثیر شدت جریان آب، نور و دما در تحریک یک ماهی سالمون برای مهاجرت را نشان داده بودند اما محققان دانشگاه اومئو در سوئد درصدد بررسی بیشتر برآمدند.

آن‌ها برخی از ماهی‌های سالمون را با داروی اضطراب درمان کردند و با مشاهده تغییر ایجاد شده در میزان گرایش این ماهی‌ها به مهاجرت، متوجه شدند که ماهی‌های درمان شده سریع‌تر شنا کردند و مسافت بیشتری را هم پیمودند.

در حقیقت در این آزمایش، ماهی‌های سالمون در محیط آزمایشگاهی در معرض فرصتی برای مهاجرت در یک رودخانه مصنوعی قرار داده شدند و آزمایش مشابهی هم در رودخانه‌ای طبیعی در شمال سوئد انجام شد. نتیجه این بود که تمایل به مهاجرت در ماهی‌های سالمونی که با داروهای اضطراب درمان شده بودند، دو برابر بود.

 

تصویر ماهی

این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع خبر: همشهری آنلاین

 

بانوی کامیارانی(از شهرهای نزدیک سنندج) دارقالی هوشمند ویژه نابینایان ساخت

این کار آموز فنی حرفه‌ای رشته قالی بافی با اشاره به اینکه توانجویان نیز مانند کسانی که از سلامت جسمی برخوردارند حق زندگی و استفاده از امکانات روز دنیا را دارند گفت:«ایجاد تفکرهای مثبت در جامعه می‌تواند خالق انسان‌های بزرگ و مفید برای جامعه بشری باشد.»
وی که لیسانس علوم تربیتی دارد با اشاره به اینکه نتوانسته در دانشگاه در رشته‌ای که در راستای استعداد و توانای‌هایش باشد فعالیت کند افزود:«به گفته پدر و مادرم عشق به مسائل فنی و کنکاش در کشف علت و معلول اشیاء اطرافم از همان دوران کودکی از ویژگی‌های باز اخلاقی در من بوده است.»
وی با اشاره به اینکه در سهیم بودن پیشرفت و آبادانی کشور، توانجویان نیز به اندازه افراد عادی جامعه باید نقش داشته باشند اضافه کرد:«فراهم کردن شرایط برای حضور فعال و موثر آن‌ها در عرصه‌های مختلف تولید و اشتغال از مهمترین دغدغه‌های من است.»
این مخترع خوش فکر که توانجویان را هنرمندان بزرگ خطاب می‌کرد گفت:«با توجه به اینکه هنر فرش بافی یکی از غیرممکن‌ترین کارهایی است که یک نابینا یا کم بینا بتواند انجام بدهد او تلاش کرده است که با اختراع خود این غیرممکن را از سر راه این افراد بردارد.»
سلیمانی با بیان اینکه در عرصه‌های مختلف برای افراد نابینا با رفع مشکل مربوط به دید به راحتی می‌توان از توانایی و هنر آن‌ها نیز استفاده کرد افزود:«رفع این مشکل در اختراع او با توجه به اینکه دستگاه قالی‌بافی دارای چله کشی منظم است به تعداد تارهای موجود بر روی گورد شیارهای منظم ایجاد شده و تارها در هر شیار قرار می‌گیرد.»

 

تصویر قالی بافی

 

وی اضافه کرد:«به تعداد تارهای موجود میکروسویچ‌هایی در روبروی شیارها قرار می‌گیرد که این میکروسویچ‌ها بر روی مدار الکتریکی نصب شده و به گورد قالی وصل می‌شود و در جعبه الکتریکی مدار حافظه‌گذار و بلندگو قرار گرفته است.»
سلیمانی اظهار کرد:«تمام تارهای موجود به ترتیب از چپ به راست شماره‌گذاری شده و در مدار حافظه‌گذار شماره مربوط به آن ثبت و به ترتیب با کشیدن هر کدام از تارهای قالی به میکروسویچ روبرو برخورد نموده و شماره آن تار از طریق بلندگو داخل جعبه پخش می‌شود و بافنده بر آن اساس شروع به بافتن می‌کند.»
این جوان موفق کامیارانی با اشاره به اینکه برای تشخیص رنگ از قطعه صوتی استفاده کرده است گفت:«نحوه کار آن این گونه است که با فشار دادن آن بر روی کلافه نخ، اسم رنگ را برای نابینا بازگو می‌کند.»
به گفته او برای نقشه خوانی، فرد نابینا یا از خط بریل یا از نقشه خوان صوتی که فرد دیگری آن را اجرا کرده است استفاده می‌کند.
این مخترع جوان با بیان اینکه اختراع وی در سازمان ثبت اختراعات کشور ثبت شده است اضافه کرد:«با تاییدهایی که بر اختراع وی صورت گرفته است این اختراع قابلیت تجاری‌سازی را نیز دارد.»
این مخترع کامیارانی با اشاره به اینکه اختراع او تغییری در نحوه ساختار اسکلتی دار قالی سنتی ایجاد نمی‌کند گفت:«در اختراع من در روش سنتی قالی و دار قالی تغییری ایجاد نمی‌شود فقط روی دار قالی دستگاه نصب خواهد شد که نه در نحوه بافت قالی تغییری ایجاد و نه اینکه دارقالی مخصوصی برای دستگاه لازم است.»
وی با بیان اینکه تا به حال فقط یک نمونه از این دستگاه را درست کرده است اضافه کرد:«در مورد قیمت و بازاریابی محصول چون فقط یک نمونه درست شده است فعلاً در این زمینه حرفی برای گفتن ندارم.»
کامیاران در ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.

منبع خبر: سایت دفتر فرهنگ معلولین

۰ ۰ امتیازات
امتیاز مطلب
7 تعداد نظرات:
مرتب‌سازی (جدیدترینها)
مرتب‌سازی (قدیمی‌ترینها) مرتب‌سازی (بیشترین امتیازها)
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
فرشاد دوانی

سلام. به به چه خبر جالبی.
چه جالبه که در خبر اول، یاد آوری شادی در سختی و استرس ها ، باز هم تکرار شده. شکر که این آزمایش حتی روی ماهی ها هم موثر است و قدر دانم که تکنیک های شاد شدن رو تونستم از مهندسی تحول بیاموزم و به لطف آن تلاش میکنم که در بیشتر اوقات شاد باشم.

خوشحالم که تحت آموزش مربی ارزشمندی قرار گرفتم که راه و روش سالم زیستن رو بهمون آموخت تا بتونیم با انجام تکنیک های ارزشمندش، از پیچ و خم دره ها عبور کنیم و به بالای قله ها ، به یاری خدا و همت خودمون راه یابیم.

در رابطه با خبر دوم ، به به ، درود به خلاقیتش. اینبار خلاقیت ایرانی ها در کامیاران، منجر به شیرین شدن کام نابینایان در این اختراع شده . دمش گرم.

این عملش نشان داد که نه مانع و نه محدودیت ها، میتونه منجر به توقف در اراده و همت اشخاص میشه . متشکرم اخبار جالبی بود

دست مریزاد خانم سلیمانی الهی که خیر و برکت در زندگی شما جاری شود. خدارا شکر که این ایده در ذهن شما شکل گرفت و از شما متشکرم که همت کردید و ایده را اجرایی کردید. مهرنوش نازنین متشکرم که این خبر را با ما به اشتراک گذاشتید.
خوشا به حال کسانی که دنیارا حتی کمی بهتر از آنچه که تحویل گرفته اند؛ تحویل میدهند.

زهرا اکبری

سلام ،خدا رو شکر برای بخش خبر خوب ،ممنون از مهرنوش جان برای مطلب خوبش

منیر نامور

سلام …
متشکرم از خبر بسیار خوب الهی شکر که خبرهای خوبی رو هم میتوانیم از طریق سایت عزیزمون بشنویم
ممنون از مهرنوش عزیز خداقوت ممنون از سازنده این دستگاه بافندگی برای نابینایان واقعا جای تقدیر داره
خداخیر بده باین عزیز خیلی خوشحال شدم برای این خبر بسیار مثبت

هدیه سادات کیائی

سلا م ، متشکرم برای بخش خبرهای خوب که می توانیم خبرهای جالب و مثبت و پر انگیزه را در آن بخوانیم و از آنها بهره ببریم . ممنونم از تلاش خانم افشاری عزیز برای درج خبرهای خوب .موفق و پیروز باشید.

ناهید خدایاری

سلام. متشکرم برای بخش خبرهای خوب سایت تحول و متشکرم از نویسنده آنها. امیدوارم هر روز بر میزان خبرهای خوب و پر برکت افزوده گردد.

خاطره سادات علیشاهی

سلام.
ممنونم که بخشی مثل خبر خوب هست.
ممنونم از خبرهای خوبتون و تشکر از خانوم افشاری عزیز و نویسنده باذوق و دوست داشتنی.

عنوان

Go to Top