« بسم الله الرحمن الرحیم »
آدرس صفحه :>>>رمضان فرصتی برای تعالی، و صائم‌شدن تمرینی برای تغییر!

رمضان فرصتی برای تعالی، و صائم‌شدن تمرینی برای تغییر! ۵/۵ (۱۸)

۱۳۹۷/۲/۲۸ ۳:۵۶:۱۸جمعه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۷|آموزش‌های همگانی|۱۶ نظر
 • روزه تمرین تغییر

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و سلامتی خداوند بر  شما تعالی‌جویان عزیز جاری باد

 

   همانطور که هر روز ظهری دارد که در آن خورشید در حالتی عمودی بر زمین می‌تابد و شدت نور و روشنایی روز در اوج خودش است، هر سال نیز که به ۱۲ ماه تقسیم می‌شود، ظهری دارد که در آن خورشید عالم در نزدیک‌ترین فاصله با زمین قرار می‌گیرد و شدت نور، شعور، رحمت و هدایتش بر زمین و مردم آن در اوج خودش است. و به همین دلیل  خداوند مهربان به ما در قرآن مبین توصیه نموده‌اند که در این ماه صائم باشیم(روزه بگیریم) تا از فواید و منافع این نزدیکی و شدت جریان رحمت الهی بهره‌مند بشویم.

 

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ (۱۸۵بقره)

ماه رمضان که در آن قرآن نازل گردیده است و هدایتی برای انس‌گیرندگان است و بیان‌هایی آشکار از منبع هدایت و وسیله تمایز و برتری، پس هر کس این ماه را مشاهده و درک کند باید که روزه بگیرد و صائم شود!

 

   ماه  رمضان ظهر هر سال است. رمضان ماهی است که در آن نور و رحمت الهی بیشترین جریان و تابش را به سمت  زمین دارد!  از قدیم گفته‌اند رمضان ماه مهمانی خداوند است. رمضان ماه خودسازی و ارتباط با خداوند است.  رمضان ماه توبه و برگشت به آغوش گرم پروردگار است. رمضان ماه قرارگیری در  فرکانس جذب بیشتر رحمت و نعمت الهی است.

 

   برای درک دقیق و تجربه بهتر رمضان و هدف این ماه و  انجام موثر تمرین‌ها و آئین‌های توصیه شده در آن بهتر است نگاهی به معنای دقیق رمضان بیاندازیم:

 

   رمضان : از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش آفتاب بر خاک است. بنابراین متوجه می‌شویم که رمضان یعنی زمانی که خداوند اراده و محبت نموده است تا توجه و عنایت خاص و زیادتری را بر بندگان خودش داشته باشد و مسیر هدایت، برگشت و توسعه را بر ایشان آسانتر نماید.

  رمضان یعنی یک ماه تابش  مستقیم و شدید خورشید عالم  بر زمین!

یعنی افزایش  ۳۰ روزه جریان نور، شعور و رحمت  خالص الهی بر تعالی‌جویان راهش

یعنی  رها شدن از محدودیت‌ها و زنده شدن به نور گسترش‌بخش الهی و تجربه یک حیات تازه و نامحدود!

   رمضان ماهی است که اگر در آن صحیح و با نیت و تلاش جدی قرار بگیری ، قطعاً می‌توانی این نور، شعور  و رحمت شدید خداوند را دریافت نمایی و محدودیت‌ها را تخریب نموده و پتانسیل و فرکانس وجودت را برای دریافت نعمت‌ها و رحمت‌های بیشتر خداوند بهبود ببخشی

 

   بگذار این ماه نور باسط و تعالی‌بخش الهی بر وجود خاکی‌ات بتابد و در مسیر هدایت و برگشت به بهشت  فراوانی نعمتها قرار بگیری. بگذار نور الهی،  تو  و ساختارهای محدود فکریت را ذوب کند و از نو با قالب و ساختاری که او می‌پسندد شکل بگیری!

 

   در ماه رمضان، ماهی که در آن خورشید عالم بیشترین تابش خودش را بر زمین و مردم آن دارد، بیاید از این ماه و فرصت ارزشمند بهترین و بیشترین استفاده را برای تغییر و تعالی خودمان ببریم.

ماه نور و رحمت

   حال سوال مهمی که به ذهن خطور می‌کند اینکه چه چیزی می‌تواند مانع تابش این نور و رحمت الهی بر جسم و ذهن، روح و زندگی ما بشود!؟ چه می‌شود که ما در این ماه رمضان که نور الله بیشتر جاری است بر همان روال سابق زندگی می‌کنیم و نتیجه‌ای از این افزایش نور و هدایت و رحمت در زندگی عایدمان نمی‌شود؟

 

 اگر به مفاهیم آموزش داده شده در دوره‌های مهندسی تحول و تعالی رجوع نماییم متوجه می‌شویم که ساختارهای فکری(ضمیرناخودآگاه) همان مانع اصلی در تابش نور و شعور الله در این ماه و البته در تمامی زندگی است!  آنچه که بر جسم و روح ما تاریکی ایجاد می‌کند و مانع عبور نور و رحمت  بیشتر الهی بر ذهن و روح ما می شود همین نفس ما است! این نفس ما است که ما را از این نعمت و فرصت ارزشمند بی‌بهره می‌گرداند.  حال چه کار باید بکنیم؟

 

   هرچند که شاید سال‌ها با این نفس زندگی نموده‌ایم و اکثر امور و انتخاب‌های کوچک و بزرگمان را با اطاعت از نفس و  ضمیر ناخودآگاه اداره نموده‌ایم اما چگونه می‌توانیم در ماه رمضان به گونه‌ای دیگر زندگی کنیم؟ چگونه می‌توانیم در ماه رمضان از لطف و شعور الله بهره‌مند شویم و در انتهای این ماه جشن درخشش نور الهی را برگزار نماییم؟

 

   جواب این پرسش مهم در آیات کتاب بزرگ فرقان برای ما آشکار شده است آنجا که می‌فرماید :

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ (۱۸۳بقره)

ای کسانی که امنیت یافته‌اید، بر شما صیام(روزه گرفتن) واجب شده است همانند اینکه بر کسانی که قبل از شما بوده‌اند تکلیف شده بود،  این کار برای این است که خودداری کنید!

 

   صیام به معنای اصطلاحی روزه گرفتن از ریشه «صوم» به معنای «ساکت شدن، امساک نمودن از هر نوع فعلی، بی‌حرکت بودن، بی‌فعل بودن»  است . این معنای بسیار جالبی است.

 

   همانطور که در بسیاری از توصیه های دینی و روایات تاکید شده،  صیام تنها به معنای امساک و دوری از غذا نیست بلکه به معنای  دوری از هرگونه بدی و هوای نفسانی و آنچه حرام است و منجر به دوری انسان از الله می‌شود بکار برده شده است.  حال اگر بخواهیم بین این مفهوم فقهی و دینی و معنی دقیق ریشه‌ای صیام ارتباطی کاربردی و فلسفی  پیدا کنیم نیاز داریم که با تفکر جامع و ریشه‌ای به موضوع بنگریم

 

   معنی دقیق صوم به معنای بی‌فعل ماندن است، دوری از هر گونه فعل و عملی!  حال چطور می‌توان یک ماه از هر گونه فعل و عملی دوری نمود و آیا اصلاً چنین چیزی ممکن است و آیا این کار صحیح و شایسته است؟  اگر خوب در مفهوم توصیه شده در دین دقت کنیم همواره به مسلمانان توصیه شده است که در ماه رمضان فرد مومن باید علاوه بر دوری از غذا از هواهای نفسانی نیز دوری کند؛ نتیجه کاملا آشکار است.

بنابراین صائم شدن یعنی دوری نمودن از جنبش‌های محدود کننده نفس

یعنی خودداری کردن از تمایلات و احساسات نفسانی، یعنی تمرینی جدی و ضروری برای رهایی از اسارت محدودیت‌های الگوهای تاریخ مصرف گذشته

یعنی ساکت نمودن گفتگوهای مخرب درونی و خانه ذهن را پاکسازی نمودن!

   انگار این ماه، ماهی است که تعالی جوی راه الله با کنترل و آگاهی بر نفسش و با خودداری نمودن از افکار، احساسات و باورهای منفی و مخرب و دوری از کلام و اعمال نهی‌شده،  منجر به سبک شدن ذهنش از ناخالصی‌ها شده و مکان مقدس ذهن که خانه خداوند است برای دریافت نور و شعور بیشتر الله پاک و آماده می‌گردد

 

   بیاد داریم که در دوره‌ها و سمینارهای مهندسی تحول، مفهوم  قانون آشکارسازی  را به دقت بیان کردیم و گفتیم که طبق آیات محکم کتاب قرآن مبین-نظام‌نامه سالم زیستن- همه رویدادهای زندگی ما، بازتابی از برآیند درونیات و عملکرد خود ما هستند که تحت نظارت، هوشمندی و قوانین الهی آشکار می‌شوند. حال وقتی بتوانیم در ماه رمضان، افکار و باورها و ساختارهای فکریمان را مدیریت نموده و افکار محدود و منفی را کنترل کرده و بجایش به رحمت، فراوانی، ثروت، توسعه، سلامتی، نعمت‌ها و نور الهی بیاندیشیم، قطعا بازتاب این گونه بودن در ماه‌ها و سالهای بعدی زندگی‌مان به گونه‌ای متمایز و رضایت‌بخش خواهد شد.

 

   صیام(روزه) یعنی ذهن و مغز را آماده و هماهنگ خدا نمودن! می‌گویند  رمضان ماه مهمانی الله است، اما بهتر است بگوییم رمضان ماه استقرار مجدد الله بر خانه ذهن و تجلی صفات او در زندگی‌مان است.  ماه رمضان فرصتی برای دوری نمودن از نفس و خالی نمودن خانه ذهن از غیر الله است تا خداوند که صاحب اصلی عالم و همچنین خانه ذهن هستند در آن خانه مجددا مستقر بشوند. و صیام تمرینی سخت و جدی برای  پاکسازی دیوهای محدودیت و استقرار فرشته‌های توسعه و تعالی است. صیام تمرینی است که تو برای حرکت در مسیر طرح و املاء تعالی‌بخش ابراهیم(بر او سلام) به آن قطعا نیاز داری!

روزه و ماه رمضان

   هرکس بخواهد به مقام ابراهیم برسد و خداوند بی‌همتا را به صورت خالص و عریان تجربه نماید نیازمند رهایی از اسارت و القائات نفس است و نفس چیزی نیست جز همان القائات صوتی و تصویری ضمیر ناخودآگاه، همان نفس اماره، همان گفتگوهای درونی و تصاویر ذهنی که ما را به سمت  مسیری متقاعد می‌‌نمایند که مسیر انحرافی، محدودیت، فقر، ضعف و بیماری است! همان باورهای منفی و مخرب! همان الگوهای تکرار قدیمی و تاریخ مصرف گذشته!

 

   بنابراین ماه رمضان یعنی یک ماه تلاش سخت و تمرینی جدی برای خودداری نمودن از افکار و باورهای محدودکننده در جهت تقویت خویشتن و دریافت نور و رحمت گسترش‌بخش الهی، کوششی برای تمدید و یا ارتقاء عضویت در شبکه شعوربرتر! در این تمرین و آئین بزرگ سالم شدن، دوری از آب و غذا به مدت مشخص تنها یکی از ابعاد این تمرین و شاید ساده‌ترین آن باشد!

 

   امساک از آب و غذا تمرینی ظاهری و بهانه‌ای برای هوشیاری نسبت به کنترل نفس و کشش‌ها و جنبش‌های درونی است. تمرینی برای ذبح القائات ضمیرناخودآکاه و دوری از عادتی زندگی کردن.  فرصتی برای برگشت از محدودیت‌ها به سمت جهان نامحدود الهی!

 

   آری اگر یک ماه بتوانی این تمرین را جدی بگیری و نیت و مهمترین اولویت زندگیت را در این ماه بر آگاهی و ذبح احساسات و تمایلات نفسانی و کنترل افکار و باورهای مخرب ذهنی بگذاری و بتوانی در این امر مهم خوب عمل کنی، آن وقت می‌توانی در پایان یک ماه تلاش  جشن بگیری، جشن شکرگزاری و  شادمانی برای شکل‌گیری ظرفیت و ساختار فکری جدید که باعث دریافت بیشتر  رحمت،  نعمت، هدایت و نور الهی  در سال‌های آینده زندگیت خواهد شد.

 

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ(۱۸۳بقره)

ای کسانی که امنیت یافته‌اید، بر شما صیام(روزه گرفتن) واجب شده است همانند کسانی که قبل از شما بر آنها تکلیف شده بود، این کار برای این است که خودداری کنید!

 

   دوست خوب! بیا در این ماه پر خیر و در این فرصت تحول‌آفرینی  حرکتی را در جهت تقویت خودمان و بهره‌مندی از این همه رحمت و انرژی مثبت  انجام دهیم. بیایید برای تمدید و ارتقاء عضویت در شبکه شعوربرتر و دریافت هدایت صحیح الله و قرارگیری در مسیر مستقیم خودمان را تقویت کنیم.

 

   آری در  ماه رمضان تو ساکت شو و بگذار خداوند زندگی و رویدادها و لحظاتت را هدایت کند. بگذار «من» وجودت کنار برود  و بجای آن خداوند و باورهای نامحدود الهی زندگی تو را در دست داشته باشد. از این فرصت نهایت استفاده را بکن، فرصت بسیار مهم و ارزشمندی است !

 

اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها ، قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ (۱۷حدید)

آگاه باشید که همانا الله زمین را بعد از مرگش زنده می‌نماید.

همانا برای شما نشانه‌هایمان را آشکار می کنیم تا شاید تعقل نمایید.

 

   بگذار این ماه اکثر تلاش و برنامه‌ریزی‌ات روی آگاهی به نفس، مهار و کنترل افکار و احساسات محدود کننده و مخرب باشد. بیا در این ماه رمضان همچون ابراهیم عمل کنیم و وابستگی به محدودیت‌ها و باورها و افکار مخرب را همچون اسماعیل ذبح کنیم. بسیاری از محدودیت‌های زندگی ما ناشی از ساختارهای فکری ما هستند که آنقدر به آنها انس گرفته‌ایم که در بسیاری از مواقع متوجه اثرات مخرب و بدی آنها نیستیم.

 

   همین امروز  بعد از مطالعه این مطالب، بنشین و با یادآوری مفاهیم سمینار ذبح نفس، لیستی از اسماعیل‌هایی که باید آنها را ذبح نمایی در بیاور. لیستی از محدودیت‌ها و باورها و الگوهای مخرب که باعث فقر، ضعف، بیماری و یا ترس  و مشکلاتت شده‌اند.  خوب بیاندیش که اسماعیل‌های تو در این برهه از زمان کیستند و یا چیستند؟ و بعد در طول این ماه هر روز از سحر تلاش کن این اسماعیل‌ها را ردیابی  و آنها را ذبح کنی و تنها بر اساس ایمان به خداوند لایتناهی و قانون فراوانی زندگی و عمل کنی.

 

   این یک ماه تمرین‌هایی را برای ذبح و تربیت  نفست تدارک ببین، برای ساکت نمودن گفتگوهای درونی مخربت تلاش کن،  برای خودداری از احساسات و تمایلات نفسانی و منعیات همت کن، با پرهیز از خوردن آب و غذا در طول روز  هیولای نفست را به بند بکش و به خودت و خداوند ثابت کن که تو از شیطان و محدودیت‌ها فراتری،

 بسیاری از افراد حتی باور ندارند که می‌توانند از صبح تا  غروب چیزی نخورند و مشکلی برایشان پیش نیاید، پس چطور می‌خواهند به اهداف بزرگ زندگی و راه و رسالتشان برسند!؟

   صائم بودن از آب و غذا تمرینی برای افزایش خودباوری و عزت نفس است. مخصوصا در لحظات باشکوه اذان مغرب و افطار احساسی از آرامش و قدرت در درون انسان جاری می‌شود که می‌تواند از آن برای  اهداف بزرگ‌تر و متعالی‌تر زندگی استفاده کرد؛ مخصوصا برای اهلی کردن نفس  و  مُسلِم نمودن ابلیس درون در جهت جلب رضایت الله! و شکل‌گیری همین احساس و خودباوری دستاورد بسیار بزرگی است اگر هوشیار باشیم!

 

   در این  یک ماه هر روز بجای پیروی از دعوت جهان اشیاء همواره صبر کن. یادت باشد که خداوند بزرگ و مهربان با صابرین است و بس!  اگر می‌خواهی نفس و شیطان همرات باشد اصلا سراغ روزه و ماه رمضان نرو که اینجا جای تو نیست، اگر می‌خواهی پیرو جهان اشیاء باشی به همان روش سابق در تمامی امور تعجیل کن مابقی کارها خودش اتوماتیک وارد توسط نفست انجام می‌شود؛ اما اگر هوشیار شده‌ای و مشتاق توسعه  و هجرت از محدودیت‌ها به فراوانی‌ها هستی، امسال حواست را جمع کن، در  این یک ماه بیش از هر زمان دیگری از سال، نگاه‌ و حمایت ملکوتیان نسبت به مومنین جاری است.

 

   در این یک ماه خود مجازیت را فراموش کن و به خودحقیقی‌ات فکر کن، به طرح عالیه‌ای که خداوند برایت متصور شده است بیاندیش ، به طرح مورد رضایت الله! به شهر پشت دریاها فکر کن،  شهر پشت دریاها عجب شهری است! خوشا به سعادت آنانکه به آخرت و آینده وعده داده شده اعتقاد دارند و برای آن نلاش می‌کنند.

 

 بِّسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ‏

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فىِ لَیْلَهِ الْقَدْرِ(۱)

وَ مَا أَدْرَئکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ(۲)

لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیرْ مِّنْ أَلْفِ شهَرٍ(۳)

تَنزَّلُ الْمَلَئکَهُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبهِّم مِّن کلُ‏ أَمْرٍ(۴)

سَلَامٌ هِىَ حَتىَ‏ مَطْلَعِ الْفَجْرِ(۵)

 

   بگذار امسال همه با هم شب قدری داشته باشیم که طبق کلام خداوند مهرگستر در  قرآن کریم از هزار ماه هم بهتر است. خوب دقت کن ، هر سال ۱۲ ماه است  و هزار ماه یعنی هزار تقسیم بر ۱۲ که  معادل ۸۳ سال می‌شود! و چقدر جالب و عالی که  خداوند مهربان دعوت می‌کنند که یک ماه تلاش کنیم برای ذبح نفس تا  در  شب قدر برایمان جبران کند، شب قدری که بهتر از هزار ماه(یعنی ۸۳ سال زندگی) است!

روزه ماه رمضان شب قدر

   تقریبا ۸۳ سال زندگی یعنی عمر نرمال  یک انسان امروزی و  انگار خداوند این گونه می‌خواهند به ما بگوید اگر بیش از ۸۳ سال هم زندگی بکنی تا به  درجه و مقام کنترل نفس و رهایی از القائات آن دست پیدا نکنی معنی حقیقی زندگی را درک و  طرح عالیه  خداوند را تجربه نخواهی کرد.

 

   بیا با همدیگر همگام شده و در این ماه پرخیر و نورانی با شعوربرتر عالم  معامله‌ای کنیم، معامله‌ای که  بهترین تجارت و سرمایه‌گذاری زندگیت را تجربه خواهی نمود، تجارت با الله بهترین تجارت است و  قطعا  شما برنده خواهید شد!

 

   یک ماه  تمایلات و احساسات نفسانی و افکار و باورهای محدودکننده‌ ذهنی‌ات را  به خاطر او کنار بگذار و آنها را کنترل کن، یک ماه به خاطر او و در مسیر او حرکت کن، یک ماه مهمترین هدف زندگی‌ات دریافت نور، رحمت و رضایت الله باشد. یک ماه به نفس اماره‌ات خوراک نرسان و بگذار یک ماه بی‌فعل و بی‌عمل باشد.

 

   هر بار که  نفست در زمان و مکانی اراده نمود تا تو را به سمت انتخابی محدود و کلام  و رفتاری هیجانی ببرد تو صدایش را نشنیده بگیر.  تو بجای آن صبر کن و به الله متمرکز شو. در مواقعی که صدایش را بالا می‌برد تو به الله پناه بیاور تا دیگر صدایش را نشنوی. وقتی خودش را به در و دیوار می‌زند تا به او توجه کنی تو به الله و تعهدت به او فکر کن،  به لبخند و رضایت الله و شادی  و پاداش‌های زیادی که در انتظارت است.  از الله بخواه او را ساکت و اهلی نماید و تو را از او نجات دهد. خداوند شنوا و بینا بوده و  درخواست بنده‌اش را می‌شوند و تحقق می‌دهد.

 

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَجیبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما یُحْییکُمْ

وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ وَ أَنَّهُ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ (۲۴ انفال)

ای کسانی که امنیت یافته‌اید ، به دعوت الله و رسول جواب دهید هنگامی که شما را به سمت حیات حقیقی دعوت می‌کنند و آگاه باشید که همانا الله بین نفس انسان و ذهنش حائل می‌شود و به سمت او محشور می‌گردید

 

   در این یک ماه  بیا بجای دعوت از هر چیز و هر کس دیگری تنها و تنها  او را دعوت کنیم، نه یک شب نه یک افطار، بلکه هر روز، هر شب، هر سحر، هر افطار، از سحر تا افطار، از افطار تا سحر، هر لحظه او را دعوت کن!

 

   از همان ابتدای سحر روزت را با قانون آشکارسازی  و  صلات(تکنیک هماهنگی و مراقبه) آغاز کن  و پیش از هر کاری صبر کن  تا بتوانی از  افکار و احساسات محدود و مخرب رها بشوی و انتخاب‌های بهتر و الهی‌تری داشته باشی.  اراده کن و انتخاب کن روش زندگی‌ات در این یک ماه این گونه باشد. مهم نیست که دیگران در مورد تو چه می‌اندیشند؛ که البته خیلی از وقتها دیگران در مورد تو اصلا نمی‌اندیشند!  این یک ماه نگاه دیگران را نیز ذبح کن و تنها به نگاه و رضایت الله و اهداف متعالی آینده‌ات فکر کن!

 

   بگذار در این ماه خداوند و رحمت و شعورش  قائم بر نفست باشه، اجازه بده یک ماه منجی عالم بجای تو تصمیم بگیره، درک کن که این تنها راه نجات ما انسان‌ها است! این تنها راه خروج ما از چاه تاریک نفس است.  همچون ابراهیم دلو به دریا بزن و  تمامی بتهای محدودیت  را بشکن و بت بزرگ که نفست است را رام کن!

روزه رمضان خدا

   در گذشته زندگی نکن بلکه در جستجوی آینده باش، اگر خطا و اشتباهی در گذشته داشته‌ای از آن درس بگیر و به خطاهایت در پیشگاه خداوند معترف باش و راه برگشت، اصلاح و جبران را در پیش بگیر .  از کامل‌خواهی  و ایده‌آل‌گرایی بیرون بیا و تلاش کن تا  هر ماه رمضان اندکی بهتر عمل کنی و بهتر حضور داشته باشی! اثر تجمعی  عملکرد خوبت در هر ماه رمضان،  باعث تجلیات نجات‌بخش و بزرگی در آینده برایت خواهد شد.

 

وَ قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونی ، ‏ أَسْتَجِبْ لَکُم‏(۶۰ غافر)

و پروردگار شما چنین می گوید: از من دعوت کنید تا جواب شما را بدهم!

 

   بجای دعوت از نفست،  اگر از او  دعوت کنی قطعا جوابت را خواهد داد. بجای اطاعت از نفس و صدای درونت از صدای الله و کلام هدایت بخش کتب آسمانی‌اش پیروی کن.  از نشانه‌هایی که در مقابلت قرار خواهد داد.  از معجزات بزرگی که برایت آشکار خواهد کرد.

 

   تمرین کن. تمرین کن و بر این تمرین استوار باش. هر بار در هر کاری و هر انتخابی نفست را در برابر قامت بزرگ الله مخفی کن و بگذار شعوربرتر که داننده غیب آسمان‌ها و زمین است تو را رهبری نماید. او از بسیاری چیزها آگاه است  و ما  بسیار بسیار کم می‌دانیم! این یکی از  مهمترین درس‌های  زندگی همه انسانها می‌توانذ باشد.

 

 اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ (۲۱۶ بقره)

شعوربرتر می‌داند و آگاه است و شما نمی‌دانید!

 

   در این یک ماه بیش از هر زمانی، او را بطلب و توجهت به جهان اشیا کمتر باشد. در ذهنت ببین که تنها او برای هدایت و نجات تو کافی است.  چراکه تنها اوست که مرکز کنترل این عالم است و تمامی رویدادها تحت حاکمیت و فرمانروایی او شکل می‌گیرند و به یاد داشته باش که بسیاری از رویدادهای زندگیت  بر اساس بازتاب نفس و عملکرد خود تو  آشکار می‌شوند.

 

   آری همه چیز به نوع رابطه ما  با او بستگی دارد! بجای نفس و افکار محدود و تضعیف کننده، الله  و باورها و افکار الهی را جانشین کن تا بجای تاریکی و مشکلات، نور و روشنایی را در زندگیت تجربه کنی. بجای فقر و محدودیت، ثروت و فراوانی را تجربه بنمایی.

 

   هر روز در این ماه پر نور، خداوند مهربان و اسماء حسن‌آور  را یادآوری کن  و روی این تمرین  استقامت کن که وعده‌های الله حق است و لحظه تجربه‌های رضایت‌بخش و دیدار نزدیک!  استقامت کن که ملائکه خداوند،  نازل‌کننده شعور، نور و امر او هستند و جریانی پر برکت از ملکوت در راه است. مراقب باش که تو از این جریان غافل نمانی!

 

إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ   ثُمَّ اسْتَقامُوا    تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَهُ

أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا   وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّهِ الَّتی‏ کُنْتُمْ تُوعَدُونَ (۳۰ فصلت)

همانا کسانی که گفتند پرورش‌دهنده ما الله است و بر این موضوع و اعتقاد استقامت ورزیدند، ملائکه الله بر ایشان نازل می‌گردند که نترسید و اندوهگین نباشید!  و بشارت باد بر شما فضای بهشتی که وعده آن به شما داده شده بود!

 

   در این ماه برای اینکه سختی روزها و صائم بودن برایت کمتر بشود، نفست را تغذیه نکن! کاری نکن که نفست تحریک شود. خودت را در معرض تحریکات نفسانی قرار نده. چشم‌ها و گوش‌هایت مهمترین کانال‌های خوراک‌رسانی به ضمیرناخودآگاهت هستند. مراقب باش که چه خوراک‌ها شعوری را وارد مغزت می‌کنی! مغزت را  خانه نامحرم‌ها و غریبه‌ها  قرار نده . مغز تو خانه مقدس الله است ! بگذار در این  ماه او بیشتر از هر کسی ساکن خانه ذهنت باشد.

 

ترک خویش و ترک خویشان می‌کنیم      هر چه خویشِ ما، اکنون اغیار ماست

خودپرستی نامبارک حالتی‌ست               کاندر او  ایمانِ ما،  انکار ماست

هر غزل کان بی‌من آید خوش بود           کاین نوا بی‌فر ز چنگ و تار ماست

مولوی

 

   در این یک ماه از هر سال، هر کلامی را گوش نکن،  در هنگام مشاهده تلویزیون و بازدید صفحات رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و … هر صحنه و فیلمی را نبین، هر غذایی را نخور، در هر مکانی قرار نگیر. برای اینکه نفست را به بند بکشی باید اول او را کمی ضعیف و حتی بی‌هوش کنی. از همین اولین روزهای این ماه تمرکزت را روی خوراک‌های شعوری که از طریق حواس ۵ گانه وارد مغزت می‌کنی بگذار و تنها خوراک‌های شعوری الهی و  باورهای تعالی‌بخش را وارد مغز و روحت کن تا به اندازه کافی  فرکانس افکار و باورهایت قوی بشود  تا احتمال تحقق رویدادهای مثبت و حیرت‌انگیز برایت افزایش بیابد.

 

   هر سحر با خودت عهدی ببند و  تا  زمان افطار تا می‌توانی اعمال، کلام و آثارت را بر اساس اون نیت و هدفت جلو ببر. در پایان هر شب به ارزیابی عملکرد روزانه‌ات بپردازد! خوب فکر کن و ببین که در کجاها و در چه مواردی توانستی با صبر و تعقل جامع و بدور از احساسات و القائات نفسانی زندگیت را اداره کنی؟  و در چه مواردی تحت نفوذ نفس و القائات احساسات و افکار درونی، عمل کردی! کجاها صبورانه و به درستی  انتخاب کردی و در چه مواردی با تعجیل و شتاب مخرب؟

 

   در این یک ماه تلاش کن تا از ریتم تکراری و برخواسته از الگوهای محدود گذشته‌ات کنار بروی و بگذار شعور و باورهای الهی بجای آنها در زندگیت جاری باشد تا بتوانی جشن رمضان امسال را به خاطر تجربه تابش نور خورشید عالم بر خاک وجودت درک و به شادمانی تجربه نمایی!

ز بس بستم خیال تو ، تو گشتم پای تا سـر من

تو آمد خرده خرده، رفت من آهسته آهسته

 

سپردم جان و دل نزد تو و خود از میان رفتم

کشیدم پای از کوی تـو مـن آهسته آهسته

فیض کاشانی

 

امور توصیه شده برای این ماه :

  ۱-صبر قبل از هر کلام و هر کار و هر انتخاب و هر خرید و هر ارتباط و هر چیزی!

  ۲-مراقبت از مغز و  ذهن و کنترل خوراک‌های شعوری و محافظت از کانال‌های ۵ گانه ورودی خصوصاً چشم و گوش! و تعذیه  از خوراکهای شعوری مثبت و تعالی‌بخش مثل کتابهای خودسازی، کلام عرفا و شعرا، آیات پرنور قرآن کریم!

  ۳-تمرکز بر یاد و حضور و صفات الله و تکرار مداوم این صفات و اسماء در طول روز

  ۴-تعهد ابتدای هر روز در هنگام سحر(صلات صبح) برای ذبح نفس و دوری از تمایلات نفسانی و تعهد به پیروی اصول و حدود الهی و باقی ماندن بر فرکانس رحمت و قدرت الهی

  ۵-ارزیابی عملکرد روز در انتهای هر شب  و سنجش میزان موفقیت در تعهدت به کنترل نفست و تشویق و یا جبران تعهد برای روز بعد

 

رمضان، ماه کنترل نفس و بی‌فعل نمودن افکار و باورهای محدود کننده جهت جاری شدن بیشتر نور و رحمت الهی در زندگی برای شما تعالی‌جویان پر خیر و  مبارک باد.

 سید هومن سادات کیائی – مربی و مدرس دوره های تحول و تعالی

 

نگارش اولیه :  ۲۰ مرداد ۱۳۸۹ – مصادف با آغاز ماه رمضان۱۴۳۱ هجری قمری

ویرایش و بازنگری متن : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ – مصادف با آغاز ماه رمضان  ۱۴۳۹ هجری قمری

خوشحال می‌شویم از طریق گزینه‌های زیر، امتیازتان راجع به مطلب یا محصول فوق را بدانیم

۱ ۲ ۳ ۴ ۵

۱۶ نظر برای این مطلب تا الان درج شده است

« فرم درج نظر »

 1. زهرا سادات نیشابوری ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ در ۳:۵۰ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 10 دیدگاه
  زهرا سادات نیشابوری
  ۰
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  سلام
  خدای مهربان و یاری رسان ازت ممنونم که تونستم تعهداتی رو اوایل این ماه بردارم و کمکم کردی تا برانجامشون تمرین کنم. خدارو شکر که خیلی حس بهتری پیدا کردم و خدا رو شکر که دارم پذیرشم رو بالا میبرم نسبت به واقعیتهای زندگی. خدایا متشکرم که جسارت ذبح نفسم ومقاومت درونیم رو در مورد صلح بادیگران به من دادی و تونستم قدم کوچیکی براش بردارم.
  استاد سادات کیایی بسیار بسیار بسیار سپاسگزارم از این مطلبتون و هزاران سپاس از اموزش هایی که ازتون دریافت کردم. خدا همیشه یاورتون باشه

  پاسخ به نظر فوق
 2. هدیه السادات سادات کیایی ۲ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۵۶ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 641 دیدگاه
  هدیه السادات سادات کیایی
  ۴+
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  خداوند مهربان را بسیار سپاسگزارم که توانستم این مقاله ارزشمند و تکان دهنده را مجددا بخوانم و از مفاهیم و توضیحات جامع و کامل استاد عزیز بهرمند گردم و هر بار با مرور آن در ماه مبارک رمضان انگیزه ام برای خودسازی وپاکسازی جسم و ذهنم بیشتر می شود از خداوند می خواهم که یاریم نماید تا بتوانم نفس خود را در هر بعدی کنترل نمایم .متشکرم که در پایان مقاله چند توصیه کاربردی برای تمرین و توجه به اعمالمان داده شده است .برای شما استاد بزرگوار و همراهان مسیر تحول و تعالی رمضانی پر از نور و شعور و رحمت الهی آرزومندم

  پاسخ به نظر فوق
 3. مرجان ملاحسینی ۱ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۰۰ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 514 دیدگاه
  مرجان ملاحسینی
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  سلام
  خداروشکر که امروز فرصتی شد تا این مقاله ارزشمند را بخوانم ،بسیار ممنونم از استاد عزیزم که مفهوم اصلی روزه گرفتن را در این مقاله برایمان باز کردند .از خداوند میخواهم تا ما رابیشتر حمایت کند در این ماه تا این نفس سرکش را صائم کنیم تا در ماههای دیگر نتایج اش راببینیم وصائم کردن نفس مان در این ماه پتانسیلی شود تا در ماههای دیگر بسیار قوی تر عمل کنیم .

  پاسخ به نظر فوق
 4. نیکدخت شریف فر ۱ خرداد ۱۳۹۷ در ۳:۰۹ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 713 دیدگاه
  نیکدخت شریف فر
  ۰
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  بنام خدا
  سلام
  استاد گرامی خیلی ممنون وسپاسگزارم از این مقاله ارزشمند و نورانی که در این ماه مبارک به ما هدیه نمودید . خوشحال و قدردانم که توفیق مطالعه انرا پیدا کرده ام و مشتاقم که بارهای دیگر نیز این مقاله را مطالعه کنم . تشکر می کنم از نکات بسیار مهم و جالبی که در اهمیت این ماه پر برکت بیان نمودید و شکرگزارم از تکنیکها و راهکارهایی که برای بهره برداری هرچه بیشتر از این ماه و نعمتهایش به ما آموختید . خداروشکر می کنم که دریچه این رحمت بشدت به سمت ما باز شده است و می توانیم از این سفره بیکران و پرکرامت اینهمه نعمت پاک و شعوری و نجات دهنده برداریم . بازهم قدردانم از شما و خوشحالم که مقاله بازنگری شده شما را خواندم و خیلی زیاد لذت بردم .

  پاسخ به نظر فوق
 5. سیاوش بیوک افشاری ۱ خرداد ۱۳۹۷ در ۷:۰۷ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 388 دیدگاه
  سیاوش بیوک افشاری
  ۰
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  به نام خدا ،
  سلام هومن جان ،
  خیلی ممنونم به خاطر وقتی که برای بازنگری و تدوین دوباره این متن مهم و اثر گذار و مفید قرار دادید ،
  با خوندن دوباره آن گشایش‌ها و تاثیرات سازنده خوبی در ذهنم شکل گرفت، و بیشتر از پیش مُصر شدم برای عمل گرایی و تلاش کردن برای ذبح نفسم و ساکت نمودن و بی فعل کردن آن، که انشاالله عامل خواهم بود،

  و ممنونم بابت تمامی یادآوری‌هایی که در آن برایمان قرار دادید تا با خوراک رساندن‌های مثبت و الهی به مغز و ذهنمان بتوانیم بهتر در صراط مستقیم قدم برداریم ، ممنونم به خاطر این آموزش‌های بسیار مفید و اثرگزار و مخصوصا راه حل‌های کاربردی و عملی که در آن قید کردید تا راحت و دقیق‌تر گام برداریم ، ممنونم از لطف و توجه و زحماتتان

  پاسخ به نظر فوق
 6. معصومه آوریده ۱ خرداد ۱۳۹۷ در ۴:۱۹ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 703 دیدگاه
  معصومه آوریده
  ۲+
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  سلام

  از استاد عزیز ممنونم که برای نگارش این مقاله و بازنگری. تشکر می کنم که گوشه ای از مطالعات و تحقیقاتتان را از این طریق منتشر نمودید.
  تشکر می کنم به خاطر آیات قرآن و اشعار معنوی که همراه با عکسهای مفهومی است و درک مقاله را آسان تر نموده است.

  در این فصل از سال که مدت روزه داری بیشتر است، خواندن‌ دوباره این مقاله شوق و انگیزه بیشتری به من داد و انجام تکنیک روزه داری را برای من بسیار آسانتر نمود. تشکر می کنم که با استناد به آیات پر نور قرآن مفهوم این ماه و اهمیت بسیار زیاد آن را برایمان بازگو نمودید.

  ان شاءالله بتوانم با تمرکز بر مفهوم صائم بودن‌ و ماه رمضان و همچنین با انجام اعمال توصیه شده نتیجه بهتری از این ماه بگیرم و بیش از پیش از موهبت الهی بهره مند باشم.

  پاسخ به نظر فوق
 7. بابک بیوک افشاری ۱ خرداد ۱۳۹۷ در ۰:۰۲ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 445 دیدگاه
  بابک بیوک افشاری
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  به نام خدا
  سلام
  متشکرم از متن موثری که برایمان نوشتید و آیات قرآن، و مفاهیم رو طوری بیان کردید که این فرصت تغییر، این فرصت عبور از محدودیتها و رفتن به سمت جهان نامحدود الهی رو بیشتر قدر دونستم و مشتاقش شدم
  از ابتدای ماه رمضان با چند بار خواندن مطالبی که مطرح کردید ، تمرکزم بر روی گفت و گوهای ذهنیم بیشتر جلب شد، بر روی حجتها و آیات خداوند بیشتر دقت کردم ، و به یادآووردم که تغییر که باور کردن نامحدود بودن رحمت خداوند چقدر میتواند ذهنم رو به آینده روشن تر کند
  و باز هم دیدم که بسیار زیاد به یادآوری ، تکرار و رجوع به قرآن و رجوع به خداوند نیازمندم
  استاد عزیز متشکرم از اینکه به مفاهیمی مثل تمرکز کردن بر روی طرح عالیه الهی مان ، به خودداری نمودن از افکار، احساسات و باورهای منفی و مخرب و دوری از کلام و اعمال نهی‌شده سوقمان دادید خیلی ازتون متشکرم

  از این مقاله موضوعات مهمی رو یاد گرفتم و برایم یادآوری شدند، بخصوص بخاطر بیان درستشان با کلماتی که انتخاب کردید ذهنم بیشتر و بهتر به مفاهیم این ماه و نگاه ویژه خداوند به این ماه باز شد
  و جالبه که بگم نکاتی رو که به ویرایش جدید این مقاله اضافه کردید و با موضوعات روز تطبیق دادید خیلی برایم جالب و تعقل برانگیز بودند، مرسی از بازنگری و نگاه ریشه تان به این موضوع
  سپاسگزارم از وقت و انرژی که برای این مقاله اختصاص دادید
  در پناه خدا باشید

  پاسخ به نظر فوق
 8. لیلا سادات ریاضی ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۵۴ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 740 دیدگاه
  لیلا سادات ریاضی
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  سلام.
  خیلی ممنونم برای این مقاله ارزشمند و اثرگذار و استاد عزیز بسیار متشکرم برای وقت وانرژی که در بازنگری آن انجام شده است. خداروشکر برای آگاهی و هوشیاری بیشتر ودرک بهتری که با مطالعه این مقاله ایجاد میشود و ان شاالله که بتوانیم اینگونه در تعهد با خداوند عمل کنیم و باقی بمانیم.

  خیلی متشکرم برای آیات بسیار زیبا و تعقل برانگیزی که همراه با شعر و تصاویر در مقاله قرار دادید. ان شاالله که بتوانیم در این ماه از شعور و برکات الهی بیشتر بهره مند باشیم ودر پایان احساس متفاوت و خوبی از نتایج ماه حاصل گردد و بتوانیم شاهد اثرات آن در طی سال باشیم. خیلی متشکرم برای رحمتی که از این طریق جاری نمودید.

  پاسخ به نظر فوق
 9. زهرا اکبری ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۳:۲۵ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 529 دیدگاه
  زهرا اکبری
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  سلام
  خدا رو شکر برای نوشته شدن این مقاله ارزشمندو بهرمندی از ان در این چند سال
  ممنون و متشکرم از استاد عزیز برای بازنگری این مقاله ارزشمند ویاداوریهای ارزشمندشون که همیشه بیاد رشد و تعالیمون هستند،شکر که امسال با درک بهتری از اون اشنا شدم و برام روون و اسانتر اومد
  انشا الله که بتونم عامل باشم و از نور و هدایت الهی بهرمند باشم و ماه رمضان متفاوت و پر خیر و برکتی رو تجربه کنم

  پاسخ به نظر فوق
 10. مهدی مرادی نسب ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۱۱ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 447 دیدگاه
  مهدی مرادی نسب
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  سلام و تشکر از متن زیبا و پراز احساس و خشوع شما. مقاله گذشته را که مطالعه می کردم در فهم برخی مطالب و موضوعات و اینکه چیکار باید بکنم دچار ابهام می شدم و درک بعضی از موضوعات برایم ثقیل بود ولی اینبار خیلی خیلی استفاده کردم و بهتر درک کردم. امیدوارم که در عمل هم بتوانم در این ماه پر از تابش هدایت و نور الهی بهتر بر نفس خودم و ساکت نمودن آن فائق آیم و در عید فطر شادی و عیدی خوبی بگیرم.

  پاسخ به نظر فوق
 11. نسیم زاهدی مقدم ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۴:۳۴ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 524 دیدگاه
  نسیم زاهدی مقدم
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  سلام به استاد بزرگوار

  متشکرم از تاکید مجدد و بسیار کامل و آرامش بخشی که به مفهوم عمیق ماه مبارک رمضان و صائم بودن دارید و شاکر خداوند هستم که سالهاست از این نور آگاهی در این ماه بهره مندیم و میتونیم نوع حضور و بهره مندی متفاوتی رو به میزان تلاش و آگاهی خودمون تجربه کنیم و از رحمت خداوند که در این ماه جاریست بیشتر استفاده کنیم.

  حتما تلاشم رو می کنم که نسبت به رحمتی که در این زمانها هست بیشتر و آگاهانه تر بهره مند باشم و طبق توصیه های شما عمل کنم. امید دارم که امسال بیش از همیشه عملکردی مناسب و شایسته داشته باشیم.

  متشکرم از اینکه یادآوری خوب و به موقع شما در اولین روزهای ماه رمضان، میتونه برکت بیشتری به برداشتمون از این ماه بده.

  پاسخ به نظر فوق
 12. منیر نامور ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۲:۵۲ ب٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 680 دیدگاه
  منیر نامور
  ۳+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  بنم خداوند بخشنده مهربان

  سلام …

  از خداوند بخشنده سپاسگزارم که در ابتدای این ماه پر برکت از مفاهیم روزه داری و اهمیت و فلسفه آن آگاه نموده تا با عمل کرد بهتر در پایان نتیجه بهتر نسیبمان گردد
  از استاد عزیزم تشکر میکنم برای مفاهیم ارزشمند که با عشق فراوان و درک بسیار بالا برای ما انتقال دادند تا بهتر این ماه رو درک کرده و مفاهیم رمضان رو در ابعاد مختلف بکار ببریم مثل نفس ذهن گوش چشم دهان ووو خدایا ممنون که در هر لحظه از ما مراقبت میکنی راهنمائی میکنی
  خیلی خیلی ممنونم خوشحالم از تمام محبتهای خدای مهربان خداجونم یاری کن تا بتوانم امسال بهتر و هوشیارتر از راهنمائی هایت نتیجه بهتری بگیرم استاد عزیزم از تمام زحمات شما برای رشد ماتشکر میکنم سپاسگزارم قدر دانم برای این مقاله بسیار ارزشمند که برای ما دوباره انتقال دادید بسیار عالی بود

  انشااللله خداوند کمک میکند تا تمام راهنمائی هاتون رو که باعشق از قرآن کریم برای ما انتقال دادید بتوانم عمل کنم تا در پایان ماه مبارک با هم جشن شادی بگیریم خیلی خوشحالم که شاگرد شما هستم استاد جان تشکر تشکر

  پاسخ به نظر فوق
 13. علی مجیدی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۰ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 772 دیدگاه
  علی مجیدی
  ۱+
  موضوع نظر : نظر عمومی

  سلام

  گشایش و تجربه ای هم در این زمینه داشتم که خدمت شما عرض میکنم
  در خصوص واژه صائم موضوعی به نظرم آمد که در علم موسیقی و نوازندگی نتی وجود دارد به نام نت صامت یا سکوت
  جالبه بدونیم که نت صامت یا سکوت چگونه شنیده میشود ؟
  شاید تا به حال به این موضوع توجه نشده و یا کمتر توجه شده که چگونه امکان شنیدن و درک نت صامت یا سکوت هست؟
  این مطلب برای من زمانی قابل درک و فهم شد که متوجه شدم صدای خوش و گوش نواز و دلنشین ما را علاقمند به گوش کردن مینماید و خود به خود فاصله بین نتها و صداها که همان نت سکوت یا صامت است را میشونیم و گوش میکنیم
  درواقع فاصله بین صداها را نت صامت یا سکوت پر میکند
  به شرط اینکه نوازنده بتواند استفاده درست و آگاهانه از این فاصله ها داشته باشد مثل مرحوم استاد احمد عبادی و…
  انشاءالله که ما هم بتونیم استفاده درست و آگاهانه از فاصله ای که بین گفتگوهای ذهنیمون هست ببریم و به صدای الله که هست و حاضر است گوش کنیم و آن را برای خودمون مشهود و معلوم کنیم هم بشنویم و هم ببینیم

  پاسخ به نظر فوق
 14. علی مجیدی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹:۲۵ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 772 دیدگاه
  علی مجیدی
  ۱+
  موضوع نظر : پیشنهادات و انتقادات

  سلام
  درخواست و پیشنهادی در این زمینه داشتم که چنانچه امکانش باشد از فایل صوتی و تصویری این مقاله و مطلب هم بتونیم داشته باشیم

  واینکه به شکلی به صورت کارگاهی یا درفضای سایت امکان مشارکت در انجام تمرینها و ثبت تمرینها و زنده نگهداشتن انرژی و پویایی این مطالب برامون وجود داشته باشه همانطور که میدانیم نیازمند نظارت مربی و استاد و انرژی جمعی و کسب خوراکهای شعوری برای قوی عمل نمودن هستیم

  پاسخ به نظر فوق
 15. علی مجیدی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹:۱۷ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 772 دیدگاه
  علی مجیدی
  ۱+
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  سلام
  خداروشکرمیکننم که با مطالعه مطلب ارزشمند و تاثیر گزار در مورد ماه رمضان و فلسفه و اهمیت و ارزش آن بهتر و بیشتر به نیتم و اهمیت انتخابم در تلاش برای صائم بودن و صائم شدن آگاه شدم

  تشکرمیکنم از شما استاد عزیز که توانایی و قدرت درک و انتقال این مفاهیم ارزشمند را در خودتون ایجاد نمودید و امکان درک و فهم آن را برای ما آسان نمودید که قطعا خواندن و مطالعه و تفکر و توجه به آنچه در این مقاله بیان شده باعث دریافت خوراک شعوری و آماده شدن برای درست عمل نمودن و ایجاد طلب و شوق و انگیزه برای عمل نمودن برای ما هست خداروشکرمیکنم که در ابتدای ماه رمضان از این نعمت موثر بهره مند شدم

  پاسخ به نظر فوق
 16. فرشاد دوانی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۸:۲۹ ق٫ظ
  تعداد نظرات کاربر : 797 دیدگاه
  فرشاد دوانی
  ۱+
  موضوع نظر : شکرگزاری واکنشی

  به نام خداوند مهربان و مهر گستر

  سلام.

  از خدای مهربون سپاسگزارم که مفهوم صائم شدن ( روزه داری) رو با آموزش های شما از مفاهیم قرآنی ، بهتر برام باز کرد تا بتونم به لطف خودش و یاری رسانی اش، در انجام این تکنیک پر خیر و برکت ، عامل باشم و نتایج و تاثیراتی خوبی رو نسبت به ذبح نفس کسب کنم.

  به خاطر دارم رحمتی رو که بر اساس این مقاله ،از سال ۸۹ تا کنون جاریست و هر سال ، با مرورش ، میتونم با انرژی بهتر و برای این تکنیک ارزشمند اقدام نمایم؛ سپاسگزارم که پیش از آموزش شما ،امکان یک ماه صائم بودن برایم محقق نشده بود و خوشحال و شکر گزارم که با درک بهتر، به یاری خداوند در این چند ساله اخیر، که به عنوان شاگرد در محضر تان هستم، این امکان به یاری خداوند و راحت مهیا میگردد و ان شا الله امسال هم بتونم ، به خوبی و کامل و در رضایت الهی ، انجامش بدم.

  سپاسگزارم برای آیات مبین قرآن و راهنمایی هایی که به واسطه آن ، مطرح نمودید و قدر دانم که گشایش های ارزشمند و درسی از درسهای مهم زندگی رو با این آیات ، و اشعار پر مفهوم ، بهمون آموختید. شکر

  قدر دانم که روش حیات حقیقی در این مقاله مشخص شده و لذت و شعف بیشتری با تصویر سازی های خوب، ارائه نمودید تا قوی تر ادامه دهیم.

  خدا رو شکر میکنم از امکان های ارزشمندی مثل سایت و اینستاگرام و دیگر راه های ارتباطی مربوط به مهندسی تحول، که میتونیم استفاده کنیم و بر اساس خوراک های مثبت و شعوری که در آن قرار می گیرد ، یاد آور ذهن مان به اصول درست و مفاهیم مثبت باشیم.

  از اینکه راهکار های ارزشمندی رو ارائه نمودید و هچنین توصیه های کلیدی رو برای بهتر انجام دادن این تکنیک و کسب نتیجه در پایان ماه داشتید ، باز هم قدر دان و متشکرم.

  همچنین قدر دانم که قانون بزرگ و ارزشمند دیگری رو ( قانون آشکار سازی ) در این مفاهیم ، مرور کردم و ان شا الله برام موثر خواهد شد چرا که یاد آوری نمودم که تمام رویداد های زندگیم بر اساس بازتاب نفس و عملکرد خود من آشکار می شود. ان شا الله به یاری اش ، رابطه بهتر از قبل را با خداوند تجربه نمایم و بتونم با عملکردی عالی ، در پایان ماه، از نور ، رحمت و رضایت اللهی خود را بهره مند نموده و هوشیار تر و مشتاق تر ،نسبت به توسعه و هجرت از محدودیت ها به سمت فراوانی ها اقدام نمایم که خداوند بزرگ ، قادر و توانا است .

  سپاسگزارم از به روز رسانی این مفاهیم و وقت و انرژی و عشقی که اختصاص دادید و شکر میکنم که در طی دیروز و امروز فرصتی مهیا شد تا هم ورژن اولیه و این نسخه آپ دیت شده رو مطالعه .

  از خداوند سمیع و بصیر و البته مجیب، در خواست می کنم که نفسم را اهلی و ساکت نموده و ، نجات را شامل حالم نماید که ، تنها او برای هدایت و نجاتم کافی است . آمین یا رب العالمین.

  پاسخ به نظر فوق