زلزله‌ی کرمانشاه رویدادی بود که ویرانی بسیاری در پی داشت و متاسفانه هموطنان عزیزمان برخی از نزدیکان و اقوام خویش را از دست دادند. تعدادی زخمی و مجروح شدند و آمار کشته‌شدگان این زمین‌لرزه حدود ۴۲۷ نفر اعلام شده است.

بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی، خبر این واقعه را پوشش دادند و حتی در یک اتفاق نادر، برخی از روزنامه‌های روز ایران برای همدردی با زلزله‌زدگان کرمانشاه، تیتر اولشان را به زبان کردی منتشر نمودند.

در کنارِ مطبوعات رسمی، توسعه‌ی رسانه‌های اجتماعی و دسترسیِ راحت‌تر اکثر اقشار جامعه به شبکه‌های اجتماعی، باعث شد تا اخبار خوب و بد زلزله به سرعت منتشر شود و طیف گسترده‌ای از مردم در جریان رویدادهای مرتبط با زلزله کرمانشاه قرار بگیرند.

تیترهای روزنامه‌های ایران به زبان کردی

با انتشار سریع خبرهای زلزله و ابعاد گسترده‌ی آن، افراد زیادی به صورت فردی و جمعی برای کمک به زلزله‌زدگان که خانه‌های خویش را از دست دادند و زندگی‌ ایشان نیاز به بازسازی داشت، شتافتند.

هین که هنگام صابران آمد         وقت سختی و امتحان آمد
این چنین وقت عهدها شکنند       کارد چون سوی استخوان آمد
هله ای دل تو خویش سست مکن       دل قوی کن که وقت آن آمد
با خدا باش و نصرت از وی خواه       که مددها ز آسمان آمد

وقت رحم است و وقت عاطفت است      که مرا زخم بس گران آمد

مولانا

در بین این یاری‌رسان‌ها چهره‌های شناخته شده‌ای حضور داشتند که توانستند به واسطه‌ی اعتباری که از پیش بین مردم کسب کرده بودند، جمع‌کننده و سامان دهنده‌ی کمک‌های مردمی باشند. در این میان فعالیت‌های آقای علی دایی، خانم الهام پاوه‌نژاد، خانم نرگس کلباسی، آقای دکتر علیرضا شیری و خانم نیکی‌کریمی بسیار قابل توجه است.

جا دارد از تلاش این عزیزان و تمامی مردمی که در امر جمع نمودن کمک‌های نقدی و غیرنقدی سخاوت‌مندانه و سریع عمل نمودند تشکر کنیم و قدردان این عشق و بخششی باشیم که در جامعه‌مان وجود دارد

آقای علی دایی خانم نیکی کرمی دکتر علیرضا شیری خانم الهام پاوه‌نژاد

امدادرسانی به زلزله‌زدگان ابعاد مختلفی دارد. برخی از امدادها به صورت اورژانسی و در اندک زمانی پس از واقعه انجام شد. در این زمان تیم‌های پزشکی در کنار هلال‌احمر به صورت داوطلبانه در منطقه حاضر شدند، برخی از هموطنانمان در شهرهای مختلف برای اهداء خون به مراکز مربوط مراجعه نمودند، تیم‌های مختلف آفرود برای رساندن کمک‌ها به مناطق صعب‌العبور به سرعت اقدام کردند و رساندن مواد غذایی و پوشاک و لوازم گرمایشی در هفته‌های اول به خوبی انجام شد.

برخی از آسیب‌دیدگان زلزله برای درمان به تهران منتقل شدند و افراد زیادی به صورت داوطلبانه اسکان و خوراک این عزیزان را تقبل نمودند.

 

برخی دیگر از امدادها توسط روان‌شناسان و مددکاران اجتماعی صورت گرفت. همان‌طور که وقوع زلزله خانه و جسم افراد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، روح و روان این شهروندان نیز تحت تأثیر زلزله و عواقب ناشی از آن است. چند تیم روان‌شناسی از همان روزهای اول در شهرهای زلزله‌زده حاضر شدند و با تخصص و مهارتی که داشتند هموطنانمان را یاری نمودند.

 

یکی از اقدامات ریشه‌ای که قرار است به واسطه‌ی کمک‌های مردمی و حضور روان‌شناسان خوبِ کشورمان انجام شود، تأسیس فرهنگسرایِ پشتگرمی‌ است. این فرهنگسرا با تدبیر آقای دکتر علیرضا شیری در شهر سرپل‌ذهاب شکل خواهد گرفت و امید است که تسکین دهنده‌ی بحران‌های روانیِ مردم زلزله‌زده باشد.

کانکس برای زلزله زدگان

همزمانیِ وقوع زلزله با فصل سرما باعث شد تا امداد‌های مردمی به سمت خرید کانکس‌ سوق پیدا کند. سرمایِ زیاد مناطق غربی کشور، زندگی در چادر را بسیار سخت‌تر کرده‌ و همین امر سبب شد تا کانکس‌های زیادی برای اسکان موقت در آنجا تدارک دیده شود. امیدواریم  افراد هوشمند جامعه و مدیران و مسوولین دلسوز و افراد پیشرو در کارهای خیرانه با برنامه‌ریزی‌ها و تدراکات به موقع بتوانند  برای تامین کانکس‌های مناسب جهت اسکان هرچه زودتر آسیب‌دیدگان در فصل سرما اقدامات عاجلی را انجام بدهند که تامین این نیاز از هر نیازی ضروری‌تر و واجب‌تر است

 

در کنار این اقدامات ، امکان‌هایی مثل خرید و استقرار لوازم بازی برای کودکان، ایجاد اشتغال موقت برای جوانان، شکل دادن آرایشگاه‌های موقت برای بانوان، برقراریِ کلاس‌های درس، نقاشی و موسیقی برای نوجوانان از جمله کارهایِ روحیه‌سازی است که توسط‌ تیم‌های امدادی در مناطق زلزله‌زده انجام گرفته است.

برگزاری کلاس برای کودکان زلزله‌زده

حالا بیش از یک ماه است که زلزله‌ی کرمانشاه می‌گذرد و احتمال می‌رود که بازسازی زندگی هموطنانمان در این نقطه از ایران، چندین ماه و یا چند سال زمان بخواهد که این نیز نیازمند تداوم کمک و حمایت مردمی و نهادهایِ دولتی است.

امیدواریم شاهد بازسازی هرچه سریع‌تر و بهتر زندگی هموطنان کردمان باشیم.

 

قطعا مدیریت هوشمندانه  بحران‌ها ایجاب می‌کند تا مدیران و مسئولین دلسوز جامعه برای چنین  وقایعی خودشان را آماده نموده و تدارکات وسیعی برای چنین رویدادهای طبیعی آماده داشته باشند تا در هنگام وقوع بتوانند سریعا آنها را در اختیار آسیب‌دیدگان قرار بدهند

۰ ۰ امتیازات
امتیاز مطلب